Ukrajina je při vyjednáváních tvrdší: Žádné ústupky Rusku

Date:

Ani příměří, ani žádnou dohodu, která by znamenala předání části území Rusku. Ukrajina odmítá i ‚velmi zvláštní‘ výzvy Západu k okamžitému příměří, když jsou ruské jednotky na ukrajinském území. Podle Volodymyra Zelenského si ale nakonec budou muset obě strany sednout za jednací stůl.
Ukrajina, Mariupol, válka na Ukrajině Foto: SITA/AP, Alexei Alexandrov
Zničené tramvaje v depu v Mariupolu, na území pod vládou Doněcké lidové republiky, východní Ukrajina, sobota 21. května 2022.

Nejdůležitější události

Invaze ruských vojsk pokračuje již 88. den
Ukrajina: Mírový proces může pokračovat, když ruské síly opustí zemi
Polský prezident Duda přicestoval nehlášeně do Kyjeva

VIDEO: Rusové nasadili do akcií na Ukrajině raketomety Grad.

10:33 Hraničními přechody přešlo v sobotu na vstupu do Slovenské republiky 3722 osob. Z toho bylo 838 mužů, 2236 žen a 648 dětí. TASR o tom informovala mluvčí Ministerstva vnitra SR Zuzana Eliášová.

O dočasné útočiště požádalo 75 žadatelů. Na výstupu ze Slovenska na Ukrajinu prošlo hraničními přechody za sobotu 4133 osob.

Play0%Volume
9:50 Slováci pociťují depresivní pocity či stres i dva měsíce od vypuknutí války na Ukrajině. Vyplývá to z průzkumu Jak se máte, Slovensko?. V něm to deklarovalo více než 70 procent respondentů. Pětina dotázaných zase uvedla, že se jejich duševní stav zhoršil během pandemie onemocnění COVID-19. Stát a zaměstnavatelé by proto měli podle Kamily Urban z Ústavu výzkumu sociální komunikace Slovenské akademie věd (SAV) zvážit příspěvek na psychologickou pomoc jako jeden ze zaměstnaneckých benefitů. Výzkumy Jak se máte, Slovensko? jsou reprezentativní pro online populaci Slovenska. Sběr dat probíhá online metodou dotazování prostřednictvím MNFORCE SK. Autory projektu jsou Sociologický ústav Slovenské akademie věd (SAV), Ústav výzkumu sociální komunikace SAV, průzkumná agentura MNFORCE a komunikační agentura Seesame.

8:29 Polský prezident Andrzej Duda přicestoval v sobotu na předem neoznámenou návštěvu Kyjeva, během níž v neděli vystoupí s projevem před ukrajinským parlamentem. Oznámila to jeho kancelář. Duda bude podle oznámení prvním prezidentem jiného státu, který se od začátku války na Ukrajině promluví poslancům Nejvyšší rady v Kyjevě.

Cílem návštěvy je prokázat podporu Ukrajině ze strany Varšavy, která podporuje snahu Kyjeva získat status kandidáta na členství v EU. Polsko od února přijalo miliony ukrajinských uprchlíků a pomáhá sousední zemi dostávat její zemědělské produkty na světové trhy, uvedla televize Sky News.

Duda už Kyjev navštívil v dubnu spolu s prezidenty Litvy, Lotyšska a Estonska a setkal se tam is ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Po návratu obvinil Rusko, že na Ukrajině vede „totální válku“. Řekl také, že nikdy nezapomene na dojmy z návštěvy vzdušnými útoky zničené obce Boroďanka.

8:03 Běloruská armáda zintenzivnila průzkum na hranicích s Ukrajinou, v oblasti Volyně a Polesí, oznámila v neděli ráno ukrajinská armáda. „Jednotky běloruské armády posílily průzkum, rozmístily další elektronická pozorovací zařízení do pohraničních částí Homelské oblasti,“ citovala z pravidelného ranního vyhlášení ukrajinského generálního štábu agentura Unian.

Podle armády stále existuje nebezpečí raketových útoků a náletů z Běloruska na cíle v Ukrajině. Mluvčí ministerstva obrany Oleksandr Motuzjanyk řekl, že na pozicích na hranici, v Brestské a Homelské oblasti, je sedm běloruských praporů.

Generální štáb ukrajinské armády na svém facebookovém účtu napsal, že se Rusko připravuje obsadit dosud neokupované části Chersonské oblasti. Velké množství ruských vojáků je soustředěno jižně od zaporožského města Huljajpole. Rusové se mohou připravovat na ofenzívu, při které chtějí obsadit sever Chersonské oblasti a posunout se směrem k městu Záporoží. Usuzuje to americký Institut pro výzkum války (ISW), i když v sobotu nebyla ruská ofenzíva směrem na jih viditelná.

The flag of Ukraine pinned on the map. Horizontal orientation. Macro photography.

7:36 Do Polska přišlo od začátku ruské invaze z Ukrajiny přibližně 3,5 milionu lidí. Oznámila to dnes polská pohraniční stráž. Ukrajinský velvyslanec v Polsku Andrij Deščycja řekl, že je Ukrajina Polsku vděčná za přijetí milionů ukrajinských uprchlíků. Vyjádřil také naději, že Evropská unie brzy poskytne Polsku peníze, aby nebyla tato pomoc poskytována na úkor Poláků.

Deščycja ocenil, že v Polsku zatím nejsou kvůli Ukrajincům patrné žádné sociální nepokoje, vzhledem k rozsáhlé pomoci, kterou Polsko poskytuje, ale podle něj mohou vzniknout.

Polská vláda poskytuje Ukrajincům zdarma zdravotní péči a další sociální služby, více než 80 procent Ukrajinců je ubytováno v soukromých domech. Velvyslanec upozornil na podle něj ruskou dezinformační kampaň, podle které se s Ukrajinci zachází lépe než s Poláky.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

3 důležité věci, které prověřit před objednávkou služby

Je velmi náročně prověřit si dostatečně službu před jejím...

Čištění interiéru vozidel: Dopřejte péči interiéru svého auta

Čistý interiér je důležitý pro vaše pohodlí i bezpečnost....

Lodní kontejnery na prodej: Rozmanitá nabídka kontejnerů všech velikostí

Lodní kontejnery najdou využití v mnoha různých oblastech. Ať...