Moskva má černou listinu 963 Američanů. Biden tam je, Trump ne

Date:

Rusko zakázalo vstup do země téměř tisícovce amerických občanů, včetně prezidenta Joea Bidena, ministra zahraničních věcí Antonyho Blinkena, ministra obrany Lloyda Austina nebo šéfů Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) a Ústřední zpravodajské služby (CIA).

Oznámilo to v sobotu ministerstvo zahraničních věcí, které zveřejnilo kompletní jmenný seznam. Podle Moskvy jsou odvetné sankce vynucený krok s cílem přimět USA „změnit chování a uznat novou geopolitickou realitu“.

V seznamu je jen současný prezident USA. Nefigurují v něm ani Donald Trump, ani Barack Obama, kteří byli hlavou státu před Bidenem. Jsou v něm i další známá jména – investor George Soros, zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg, bývalá ministryně zahraničních věcí Hillary Clintonová. Herec Morgan Freeman je v seznamu, neboť v roce 2017 nahrál video, ve kterém podle Moskvy obvinil Rusko ze spiknutí proti USA a vyzýval k boji proti němu.

Dostala se do něj i viceprezidentka USA Kamala Harrisová, mluvčí Pentagonu John Kirby či Jen Psakiová (do začátku května 2022 byla mluvčí Bílého domu).

Vzájemné zákazy cestování mají pouze symbolický dopad, ale tvoří součást neustálého zhoršování ve vztazích Ruska se Spojenými státy a jejich spojenci v důsledku ruské invaze na Ukrajinu, poznamenala agentura Reuters.

Washington DC, USA – January 12th 2021 -The West of the US Capitol Building prepared for the 59th presidential inauguration ceremony. The platform has been created and the five flags are hung.

Některá jména ze sankčního seznamu, včetně Bidena a Blinkena, Rusko zveřejnilo už v březnu. Tehdy Moskva dala najevo, že se jedná o reakci na americké sankce, včetně zákazu vjezdu nejvyšších ruských představitelů do Spojených států. Na úplném seznamu je 963 jmen.

„Zdůrazňujeme, že nepřátelské akce Washingtonu, které jsou bumerangem zasahujícím samotné Spojené státy, budou mít i nadále patřičnou odpověď,“ uvedlo ruské ministerstvo zahraničí v prohlášení. Rusko podle něj „zavádí vůči Spojeným státům odvetné sankce, aby americké úřady změnily své chování a uznaly novou geopolitickou realitu“.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

3 důležité věci, které prověřit před objednávkou služby

Je velmi náročně prověřit si dostatečně službu před jejím...

Čištění interiéru vozidel: Dopřejte péči interiéru svého auta

Čistý interiér je důležitý pro vaše pohodlí i bezpečnost....

Lodní kontejnery na prodej: Rozmanitá nabídka kontejnerů všech velikostí

Lodní kontejnery najdou využití v mnoha různých oblastech. Ať...