Jaké rostliny se hodí pro zpestření balkonů

Date:

Také majitelé bytů si mohou dopřát vnější zelenou oázu. Stačí respektovat světelné podmínky a samozřejmě přizpůsobit se exteriérovým možnostem nemovitosti. Z vaší terasy tak dokážete snadno udělat příjemné místo k odpočinku nebo vlastní bylinkovou zahradu. Přitom překážkou nemusí být ani malé rozměry balkonu.

Na velký balkon nebo prostornou terasu si můžete dovolit umístit téměř všechny druhy rostlin. Vděčné jsou například některé druhy pajasmínu, který dorůstá až do výšky půl metru, v květnu a červnu kvete dobílá a krásně voní. Pokud vlastníte střešní terasu, pořiďte si hortenzie nebo bíle kvetoucí ibišek. Oceníte nejen jejich výšku, ale také záplavu květin. A co olivovník? Dopřejte mu velký květináč a dočkáte se stromu vysokého dva až tři metry. Vděčnou volbou jsou také oleandry, které dodají vašemu balkonu středomořskou atmosféru. Na balkonech se dobře vyjímá i citroník. Při aranžování však pamatujte na to, že teplomilné rostliny budete muset někde také přezimovat. Vytopené byty jim nesvědčí, stejně ani nevlídné mrazivé dny pod širým nebem. Ideální jsou v tomto ohledu nevytápěné společné prostory schodišť, kde mají rostliny dostatek světla a přijatelné teplotní podmínky.

Photo of a woman drinking first morning coffee, eating ‚take out‘ food and reading daily news online – on the balcony of her apartment while enjoying springtime sun

Balkon zalitý sluncem

Na jižně či západně orientovaný balkon se hodí středomořské rostliny, které mají rády prudké sluneční světlo. Z bylinek vysaďte šalvěj, tymián, rozmarýn či levanduli. Jižanskou atmosféru si vykouzlíte i oleandrem či olivovníkem. Oleandr je stálezelený keř, kvete od června do září. Z okrasných rostlin se na slunečním balkoně bude dařit i zvonkům, begoniím a petuniím.

Stinný balkon

Na východní či severní stranu se hodí sezónně kvetoucí rostliny v kombinaci s víceletými druhy. Klasikou jsou fuksie. Kvetou a daří se jim tam, kde jiné balkonové květiny chřadnou. Dále můžete vybírat z rostlin, jako jsou netýkavka, helma, zvonek, hortenzie, srdcovka nádherná nebo begónie.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

3 důležité věci, které prověřit před objednávkou služby

Je velmi náročně prověřit si dostatečně službu před jejím...

Čištění interiéru vozidel: Dopřejte péči interiéru svého auta

Čistý interiér je důležitý pro vaše pohodlí i bezpečnost....

Lodní kontejnery na prodej: Rozmanitá nabídka kontejnerů všech velikostí

Lodní kontejnery najdou využití v mnoha různých oblastech. Ať...