Španělsko vyšetřuje možné šíření opičích neštovic z festivalu na Gran Canarii

Date:

Španělské úřady vyšetřují, zda festival pro GBTQ komunitu na kanárském ostrově Gran Canaria na začátku května nebyl zdrojem několika případů nákazy opičími neštovicemi. TASR zprávu převzala v sobotu z agentury DPA a webové stránky deníku El País.

Na shromáždění s názvem Gay Pride Maspalomas na kanárském ostrově Gran Canaria se ve dnech 5.-15. května zúčastnilo přibližně 80.000 lidí z různých zemí. V Madridu v posledních dnech zaznamenali výskyt tohoto onemocnění u více osob, které byly na tomto festivalu, včetně mužů z Itálie i dalšího kanárského ostrova Tenerife.

Úřady veřejného zdravotnictví na ostrově Gran Canaria zahájily své vlastní vyšetřování s cílem potvrdit možnou spojitost mezi těmito případy a odhalit další možné infekce, píše El País.

Ohniště opičích neštovic ve Španělsku předtím odhalili v jedné ze čtvrtí hlavního města Madrid v sauně. Ta z tohoto důvodu dočasně pozastavila svůj provoz, napsala agentura AFP. V zemi dosud potvrdily 30 případů nákazy tímto onemocněním, připomíná DPA.

Švýcarsko a Izrael mají první případy opičích neštovic, v Německu jsou další dva

Ve Švýcarsku byl potvrzen první případ opičích neštovic. Německo hlásí nejméně dva nové případy v Berlíně, uvedla dnes agentura Reuters. Svůj první případ ohlásil také Izrael, kde kvůli tomu svolalo ministerstvo zdravotnictví mimořádná jednání. Opičí neštovice jsou vzácné virové onemocnění podobné lidským neštovicím, obvykle však s mírnějšími projevy.

První případ ve Švýcarsku je z kantonu Bern, kde se podle oznámení místních úřadů nakazil člověk blízkým fyzickým kontaktem v zahraničí. Nakažená osoba vyhledala lékaře, protože měla horečku, vyrážky a necítila se dobře. Nemocný je doma v izolaci.

Německo v pátek informovalo o prvním výskytu, a to v Mnichově. Dnes má další dva případy. Podle zdravotnického úřadu města Berlín je pravděpodobné, že v nejbližších dnech se objeví další. Pacienti jsou podle něj zatím ve stabilizovaném stavu.

V Izraeli je nemocný třicetiletý muž, který se nedávno vrátil ze západní Evropy. Má mírné příznaky, ale je v nemocnici a v izolaci. Ministerstvo zdravotnictví vyzvalo všechny, u koho se po návratu ze zahraničí objeví horečka nebo vyrážky, aby vyhledali lékaře.

Polio vaccine vial with syringe and stethoscope at the background

Případy opičích neštovic v posledních týdnech zaznamenaly iv Belgii, Británii, Portugalsku a Itálii, jakož iv Kanadě a Spojených státech. V pátek první případ nákazy hlásila také Austrálie.

Opičí neštovice obvykle nejsou smrtelné, často se však projevují horečkou, bolestmi svalů, otokem lymfatických uzlin, husí kůží, vyčerpaností a vyrážkami podobnými planým neštovicím.

Virus se může přenášet kapičkami ve vzduchu, ale také kontaktem s tělesnými tekutinami, krví nebo vřídky postiženého.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

3 důležité věci, které prověřit před objednávkou služby

Je velmi náročně prověřit si dostatečně službu před jejím...

Čištění interiéru vozidel: Dopřejte péči interiéru svého auta

Čistý interiér je důležitý pro vaše pohodlí i bezpečnost....

Lodní kontejnery na prodej: Rozmanitá nabídka kontejnerů všech velikostí

Lodní kontejnery najdou využití v mnoha různých oblastech. Ať...